A kávézás nem művészet, de kétségkívül óriási alkotói szabadságot kínál: egy tökélyre fejlesztett, hedonista pillanat, mely elítéli a kompromisszumokat, és minden karakterében az ízek élvezetére tanít.
Ha pedig a kávéfajták, ízek, kombinációk és preferenciák megismerése az alapképzés, a mesterképzés főszereplői ma már garantáltan a legújabb hullámos növényi tejalternatívák: melyik a legkrémesebb, melyik milyen ízvilágot kölcsönöz a kávénak, hogyan kerülhető el a tej és a kávé különválása a csészében, lehet-e melegíteni a növényi tejitalokat és a többi. Ha ezekre a kérdésekre megtaláljuk a választ, summa cum laude minőségű kávét élvezhetünk. Márpedig kávézni, tényleg csak így érdemes.
Növényi tej toplista
Rizstej, zabtej, egyéb gabonatejek: dúsabb, gazdagabb, krémesebb kávézási élményt nyújtanak, neutrális ízvilággal kombinálva. A cuphub webshopban kapható Oatly ezeket a kvalitásokat ráadásul érintetlen szerkezetű béta-glükánokkal (jót tesznek a szívnek), telítetlen zsírokkal, valamint egy rostokban és vitaminokban gazdag formulával ötvözi.
Magtejek: rendkívül ízletesek magukban vagy reggelihez - kávéhoz kevésbé, ugyanakkor nem tanácsos 60ºC fölé melegíteni őket, mert hajlamossá válnak leülepedni a bögre alján.
Szójatej: bár ízében nem a legkiválóbb alternatíva, hőellenálló képessége igen magas, így forrón is stabil, homogén keveréket képez a kávéval.
Földimandula/Tigrismogyoró tej: önmagában mennyei ízvilágú alternatíva az állati eredetű tejre, de rendkívül érzékeny a hőre, így, ha melegítéskor nem vagyunk kellőképpen óvatosak, könnyen letapadhat az edény aljára. Kávéhoz nem igazán ideális.
Borsótej: más néven Sproud. A legújabb, Magyarországon csak nálunk kapható szupersztár, egyenesen Svédországból – és sárgaborsóból. 100%-ban vegán, proteinben, rostokban, kalciumban és egyéb vitaminokban gazdag formula, mely allergén- és gluténmentes. Gazdag, robosztus ízvilág, semleges, tejhez hasonlító ízélmény, mely a legtöbb specialty kávéhoz kiválóan illeszkedik, mivel nem viszi el a kávé ízét.
Intenzív fekete vagy krémes tejes?
Akár egy jegeskávéra, lattéra vágysz, vagy egy krémesebb, cortado vagy macchiato típusú kávét kedvelsz – vagyis a tej ízét is szeretnéd kiérezni az italból –, mindenképpen a Sproud vagy Oatly növényi italokat javasoljuk. Ezek ugyanis homogén textúrát biztosítanak, és könnyedén beleolvadnak a kávéba, ahelyett, hogy leülepednének a csésze aljára vagy megcsomósodnának az ital felszínén.
Csomósodás és különválás STOP
Az angol „curdling” kifejezés a növényi tej nagyobb és különböző összetételű darabokra történő feltöredezősédét jelenti, melyet a fizikai-kémiai folyamatok (pl. melegítés) nyomán fellépő csomósodás, krémesedés és megalvadás jellemez; ez a tofunál kifejezetten ideális eredmény lehet, a kávénál ugyanakkor messziről kerülendő. Mit tehetünk ellene?
1. Válasszunk kevésbé savas kávét
A kávé akkor kiváló savasságú, ha a kávébab savai egyesülnek a cukrokkal. Ez megemeli a kávé, ízeket összefogó édességét, extra életerőt adva az aromának, miközben kellemes fanyarsággal öleli körbe az összhatást.
Jellemzően savas kávék: a nagy magasságokon termesztett prémium kávék: elsősorban a Guatemala, a Kenya és a Costa Rica.
A kávé savasságát PH skála segítségével mérjük. A pH7 azt jelenti, hogy a kávé semleges (se nem savas, se nem lúgos), a pH7 alatti savtartalom savasnak tekinthető, a 7-es pH fölötti érték pedig lúgosítja az italt. A legjobb, ha a kávét 5-ös pH-értéknél fogyasztjuk: ez az optimális szint, amelyen a kávé finomabb lehet anélkül, hogy irritálná a savasságot.
Kevésbé savas kávék: a mexikói kávékat a ragyogó és tiszta, a Jemen Mocha kávékat az édes, boros utóízt idéző, az Arabica kávéfajtákat a gyümölcsös, a Robusta kávékat pedig az erős ízű, sokszor kesernyés, de minőségi és alacsonyabb aciditás jellemzi.
2. Hagyjuk kicsit hűlni a kávét + Melegítsük fel egy kicsit a tejet
A melegebb hőmérsékletű kávé megnöveli a növényi alapú tejek kicsapódásának és különválásának esélyét, így mielőtt összeöntjük a kettőt, érdemes hűlni hagyni a kávét, a tejet pedig gyengéden (tehát felforralás nélkül) maximum 40-50ºC-ra melegíteni.
3. Adjunk kávét a tejhez, és ne tejet a kávéhoz
A kávé pH értéke magasabb, mint a tejé, így, amikor tejet öntünk a kávéhoz, a tej nagyobb eséllyel csapódik ki annak felszínén. Ezzel szemben, ha a kávét öntjük hozzá a langyosra előmelegített tejhez, a tej pH-értékének gyengéd növelésével elkerülhetjük annak megcsomósodását és különválását.
És akkor a vitaminokról és a proteinről és a fogyókúráról
A növényi alapú tejeknek általában kisebb a szénhidráttartalma, mint az állati eredetű tejeknek. Ez nagy plusz, de nem minden… A legtöbbjükben ugyanis proteinből is jóval kevesebb van, mint hagyományos társaikban, ami viszont sokat segít a jóleső telítettség érzésének megőrzésében, valamint a test sovány izomtömegének növelésében. Szerencsére, azért vannak kivételek…
A zab proteintartalma például magasabb a többi gabonafélénél (13%) – az Oatly zabitalok tehát kibekkelik ezt a problémát –, míg a felesborsóból (sárgaborsóból) készülő Sproud vegán tejital proteintartalma nem kevesebb, mint 20-25%!
És ez még nem minden…
Az Oatly zabital egy telítetlen zsírban gazdag (5,3g/100g) alternatívát kínál, melynek telített zsírtartalma mindössze (1,2g/100g).
A Sproud telített zsírtartalma pedig konkrétan NULLA.
Kalciummal és egyéb vitaminokkal viszont mindkettő dugig van – a szójatejjel ellentétben, ami például kifejezetten alacsony kalciumtartalommal rendelkezik a többi növényi tejhez képest.
Többre vagy kíváncsi? Akkor olvasd el a Sproud-ról és az Oatly-ról készült cikkünket, aztán irány a cuphup webshop és az új ízkalandok hajnala (természetesen egy igazán jó kávéval megspékelve).