Egy lépéssel a fehér kávék, a latte art és a berögzült keserű feketék után ott rejlik az arabica specialty kávék izgalmas világa – amihez a robusta is néha fel-felzárkózik!
Cibetmacska kávé, olasz kávé, török kávé – és mindenféle kávétípus igazából kétfajta kávéra vezethető vissza: az arabicára és a robustára, amik a világ kávétermelésének (és fogyasztásának) több mint 99%-át adják.
Arabica kávé (Coffee Arabica), az izgalmas
Vibráló, izgalmas, élménydús – mi ezekkel a szavakkal írnánk le leginkább az arabica kávék ízvilágát (persze főleg akkor, ha kézműves kávépörkölők kezei közül kerülnek ki).
A legjobb ízek ugyanis egyértelműen az arabica kávéból nyerhetők ki, emiatt pedig a fő kávétermelő országok is általában azok, ahol arabica kávé terem (a kávéexport 70%-át adja ez a kávétípus).
De mik is az arabica kávé jellemzői? Vegyük sorra!
- Az arabica Etiópiából származó kávéfajta,
- ma viszont Közép-Amerika és Dél-Amerika a legnagyobb termelői.
- A kávébab a hegyeken, 800-2200 méteres tengerszint feletti magasság közt terem,
- ahol óvni kell a közvetlen napsütéstől és a kártevőktől. Eléggé kényes ugyanis!
- “Összetevőit” tekintve zsírban és cukorban gazdag – a robustánál több mint másfélszer több zsírt és cukrot tartalmaz,
- de talán pont emiatt sokkal kifinomultabb ízekkel rendelkezik. Nem keserű, lágy, vibráló ízjegyek jellemzik.
- Cserébe viszont nem olyan gazdag koffeinben, koffeintartalma akár harmada is lehet a robustáénak.
Specialty arabica kávéból a sokak által savanyúnak bélyegzett espressok készülnek, viszont ahhoz, hogy igazán kiélvezhessük az izgalmas aromákat, mi inkább filterkávé formájában szeretjük elkészíteni.
Az arabica kávé ára mindig magasabb
Ami az árát illeti: áruházi kávémárkák ipari mennyiségű kávékínálatánál az arabica ára közel kétszerese lehet a robustáénak – a kézműves kávék piacán viszont ez az érték bőven kétszámjegyű. Hiszen a bolti őrölt kávénak is csak 1000 forint a kilója – míg 200 gramm specialty kávé ára elérheti a 3000-6000 forintot is!
Cuppingolj egyet, és döntsd el Te, hogy megéri-e!
Robusta kávé (Coffea Canephora), a markáns
A robusta kávécserje az arabica nagy (vagyis egyetlen) kihívója. Egy jóval igénytelenebb, szélsőségesebb körülmények között is megélő kávéfajta – a csészénkbe kerülve pedig egy markáns, fejbevágós kávéélményt nyújtja.
A robusta kávé jellemzői:
- Szülőhazája Kongó,
- és a mai napig leginkább Afrikában és Ázsia egyes területein terjedt el főleg.
- Az arabicához képest alacsonyan, 900 méternél alacsonyabb dombokon s hegyeken terem,
- és annyira sokat törődni sem kell vele, mert jól bírja az időjárási viszontagságokat.
- Míg az arabica zsírban és cukorban gazdagabb, addig a robusta erőssége a koffeintartalma, ami akár háromszorosa is lehet a vetélytársénak!
Na de milyen az íze a pörkölés után?
Markáns, kesernyés, szájösszehúzós, erős. A robustákból főleg presszókávé készül, azokon belül is a “jó öreg presszó” típusúak, amik sok cukorral és némi tejjel készülnek.
Többnyire – az elmúlt időben azonban a robustát is egyre minőségibb körülmények között termesztik – főleg Brazíliában vannak elterjedőben a “specialty robusta” ültetvények. Egyelőre annyira az elején járunk a specialty robusta folyamatának, hogy a kereslet meghaladja a kínálatot, de úgy tűnik, hogy a brazilok találtak valamit, és könnyen lehet, hogy a jövőben már nem csak arabica kerülhet az alternatív kávékészítő eszközökbe!
A kávétípusok ‘mixelése’ a blend kávé
Háromféle kávé kapható a boltokban:
- 100% arabica
- 100% robusta
- és blend kávé, amikor ezt a két kávétípust összekeverik.
Fontos kiemelnünk, hogy nem minden 100% arabica kávé jó minőségű – a benzinkutaktól kezdve a kapszulás kávégyártókon keresztül a legnagyobb kávémárkákig gyakori marketingelem a 100% arabica kávé kiemelése, de ez nem feltétlenül hozza magával a minőséget. Az ár, a címke, és a pörkölési dátum általában jó minőségjelzők. Illetve az, hogyha egy kávé csak szemesen kapható!
A bolti vákuumcsomagolt őrölt kávék sokszor blend kávék, amik kb. 70-80%-ban tartalmaznak arabicát, és 20-30%-ban robustát, ezzel elérve, hogy lágyabb íz mellett magasabb koffeintartalommal fejthesse ki a kávé a hatását.
Ahogy a robusta, a blend kávé is inkább sötétebb pörköléssel, presszókávé formájában nyeri el végső formáját.
Arabica vs robusta – verdikt
Ha kávé, akkor arabica. A frissen pörkölt kávé megindító illata, pattogós aromái, lágy ízei tökéletes indítói lehetnek a napodnak – míg a robusta fejbevágósabb, keserűbb eszenciákkal rendelkezik. Érdemes azonban nyitva tartani a szemünket, és figyelni, hogy mi történik Brazíliában azokon a bizonyos robusta kávéföldeken!
A Cuphub specialty kávékínálatába csak 100% arabica kávé kerül, ami a legjobb magyar pörkölők üzemeiből, frissen kerül a küszöbödre – vagy ahová kéred!