Biztos hallottad már azt a kifejezést, hogy barista. De ki is ő? Ha a pultban dolgozom és kávét is készítek, akkor már baristának számítok? Milyen tudás kell ahhoz, hogy valaki sikeresen teljesítsen egy barista tanfolyamot? A cikkben igyekszem minden kérdésre részletesen válaszolni!
Barista jelentése: ki számít baristának?
Én baristának számítok ha kávézóban dolgozom, Vagy itt van vizsga? Mikor vagyok az? Ki hitelesíti azt a vizsgát?
Maga a barista kifejezés bárost, pultost, csapost jelent, azonban ez egy sokkal összetettebb szakma manapság.
Ahogy a sommelier a boroknál, mixer a koktéloknál, egy baristának mindent tudni kell a kávéról és a tökéletes elkészítéséről.
Ha valaki egy bárban dolgozik, ahol kávét is kell készíteni, attól még nem számít baristának.
Hivatalosan Magyarországon nem lehet OKJ-s bizonyítványt szerezni barista szakmából, ez a vendéglátós képzés egy részét szokta alkotni. Sajnos ezek általában nem túl átfogó képzések a kávéval kapcsolatban, de szerencsére számtalan egyéb barista képzést el lehet végezni, ahol jóval mélyebben bele lehet merülni a kávékészítés rejtelmeibe.
Tehát valaki akkor nevezhető baristának, ha olyan helyen dolgozik, ahol minden körülmény adott: vagyis lehetőség van olyan eszközökön, olyan kávéval dolgozni, ami kimeríti a szakma egészét.
Barista vs bartender: mi a különbség?
A baristát már nagyjából tudjuk, hogy mivel is foglalkozik, vagy majd bővebben kifejtjük hamarosan, de miben más egy bártender?
A bartender hasonlóan megszállott mint egy barista, csak ő nem kávéval, hanem a koktélokkal és mindennel, ami az alkohollal magával kapcsolatos.
Sokszor a pultban való munkájukat néha kiegészíti az előadás, különböző extrém módon készítenek el italokat, ami elképesztően látványos is tud lenni.
A lényeg, hogy nem össze keverendő a két szakma – de persze vannak olyanok, akik mindkettőben profik.
Barista könyvek a tanuláshoz
Vannak kezdő olvasmányok kávészeretőknek, “home baristáknak”, amik segítenek kicsit elmerülni a témában. Egy ilyen könyv segít megérteni, ha mondjuk egy csésze kávé mellett olvassuk, hogy mekkora utat járt be az pár szem kávé, amit most jóízűen kortyolgatunk.
Ilyen barista könyvek a Kávé – csészével a világ körül, vagy a Kávészenvedély.
Ha valaki még mélyebben szeretne elmerülni a témában, akkor pedig javaslom Scott Rao olvasmányait, egészen más szemszögből közelíti meg a kávézást, hardcore arcoknak kötelező tananyag!
Azt javaslom, hogy egy barista tanfolyam megkezdése előtt mindenképpen olvass el egy-két ilyen könyvet.
Barista feladatai
Térjünk a feladatokra. Egy jó barista:
- mindent tud a kávéról, hogyan jut el a cserjétől egészen a csészéig.
- Ismernie kell az eszközöket az utolsó csavarig
- értenie kell az őrlők és a kávégépek beállításhoz
- különböző kávé készítési módszereket ismer
- új italokat talál ki
- ha kell rendelést vesz fel, szervírozza azt és pénztárgépet is kezel
- szenvedélye a kávé és minden, ami ezzel a szakmával kapcsolatos
Ez alapján pedig egyértelműek a barista feladatai: a kávé szinte bármilyen módszerrel való elkészítése, tesztelése, kóstolása alapfeladat, de aki igazán elhivatott a szakmában, az képes bemutatni a fogyasztóknak, hogy milyen kávét iszik, arról mit kell tudni, hogyan érezheti ki az ízjegyeket.
Elmagyarázza, hogy mi a különbség az arabica és a robusta között, vagy, hogy hogyan kell használni a kotyogós kávéfőzőt.
A barista buzdítja a kávészeretőket arra, hogy otthon is minőségi módon készítsék el italukat.
Különleges kávék, barista receptek
Ha kell, akkor a baristának új italokat is ki kell találnia. Azt értem ezalatt, hogy nem csak nagynyomású géppel kell tudnia presszót készíteni, hanem tisztában kell lennie azzal, hogyan készül egy jó filterkávé, vagy milyen ütős recepttel tudja felkelteni egy kávéfanatikus vendég érdeklődését.
Vannak, akik egyszerre mixerek és baristák egyben: ők különböző alkoholos kávékülönlegességeket tudnak készíteni, amiket „Coffee is Good Spirits” italoknak hívunk. Egy rum koktél is tartalmazhat kávét!
Nem kell azért hatalmas dolgokra gondolni, de egy jó baristának kreatívnak kell lennie, nagyon sok dolog adott az elkészítési módszerek alatt, de egy kis csavarral izgalmas recepteket lehet kitalálni.
Barista eszközök, home barista kellékek
Ehhez a szakmához rengeteg eszközre van szükség, szinte lehetetlen lenne mindegyiket felsorolni. A legtöbb eszköz viszont manuális – egy barista nem dolgozik kapszulás kávéfőzővel – ezért a kávé minősége sokszor leginkább magán a baristán múlik.
Ez a szakma precizitást, türelmet, kreativitást, elhivatottságot igényel. És mivel a vendéglátás része, tisztában kell lenned azzal, hogy ez mit is jelent ez pontosan.
Vannak olyanok is, akik nem szeretnének ebben dolgozni, de megszállottan szeretik a kávét. Manapság már otthon is specialty kávézó minőségben lehet kávét készíteni, csak egy kis gyakorlás kell hozzá, meg pár eszköz.
Ha szeretnénk “home baristává” válni, mindenképp ajánlott egy barista képzés elvégzése, pár könyv elolvasása és sok gyakorlás. Rengeteg eszköz áll rendelkezésre, amivel kávéházi minőséget tudunk otthon is készíteni, anélkül, hogy több százezer forintot kéne elkölteni.
Én otthon az alternatív készékészítési eszközöket (V60, Aeropress, French Press, kotyogós) szoktam ajánlani. Egy jó presszó készítéséhez elengedhetetlen a megfelelő minőségű kávégép, örlő, amit lehetetlen olcsón megúszni.
A French Pressel különösen jól lehet tejet habosítani, ezért ha a latte artot gyakorolnál, az jó választás lehet!
Az egyik legfontosabb kellék, ami a finom kávéhoz szükséges az a víz! A kész ital legnagyobb része vízből áll, ha nem megfelelő szűrt vizet használunk hozzá, sose fogjuk elérni a megfelelő minőséget.
A víz mellett a másik legfontosabb pedig maga a kávé: lehetőleg egy ízletes specialty kávé, frissen őrölve, az eszközödhöz megfelelő szemcsemérettel.
Éppen kifogytál a kávéból? Kóstold meg legújabb termékeinket!
Mekkora a barista fizetés?
Erre nincs konkrét adat mert természetesen ez is minden városban változik. Nagyjából szerintem egy kezdő barista fizetés 160.000 forinttól indul + a borravaló (ha elrakja a főnök ne menj oda dolgozni!).
Egy olyan helyen, ahol a személyzet képzett baristákból áll, ott már az alap fizetés meghaladja a 200.000 forintot vidéken, a fővárosban pedig 300.000-400.000 forint felett is kereshet egy igazán ügyes szakember.
A barista állás nehézségei
A barista állás legnagyobb nehézsége maga a vendéglátás. Hosszú, fárasztó műszakok, hétvégén is.
Ha nem szereted a pörgést, akkor nem való neked ez a szakma. Folyamatosan fejlesztened kell magad, főleg most, hogy Magyarországon is kezd egyre ismertebb, keresettebb lenni ez a szakma az újhullámos kávé elterjedése miatt.
Egyre nagyobb az elvárás a munkáltatók oldaláról is, de szerencsére ez kompenzálva van fizetés terén is.
A barista nem csak tejes italokat, latte artot készít, csilli-villi poharakba. A rengeteg izgalmas kávétípus mellett ugyanúgy feladata egy hagyományos olasz espresso készítése is.
A pult mögött viszont kitárul a kávé világa, és aki él-hal a kávéért, mindig fog találni valami újdonságot a munkájában!