Vannak, akik a feketekávéra esküsznek, mások pedig tejjel és cukorral készítik el tejeskávéjukat, azaz a cappuccinót, lattét, vagy egyéb hosszúkávé-fajtákat.
Míg a legtöbb helyen a cukor, a keksz és a tejszín alapkellék egy csésze kávé mellé, addig vannak olyan specialty kávézók is, ahol csak feketekávét adnak – tehát nemhogy nem kapsz, de kérni sem tudsz tejet vagy édesítőt az italod mellé.
Egy bátor húzás, hiszen a magyar kávézási szokások még eltérnek a nyugatitól
Na de milyen érvek szólnak a két oldal mellett?
A kávé hatása
Kávét inni – ahogy egyre több kutatás bizonyítja – egészséges, persze csak normális mértékben. A napi koffeinbevitel jó, ha 400 milligramm alatt marad! (Ha már itt tartunk, olvasd el cikkünket a kávé koffeintartalmáról!)
A kávé hatása független attól, hogy éppen mivel ízesíted az italod – de ha 10 kockacukorral iszod mindig, akkor már a cukor hatásait is figyelembe kell venned!
A kávé önmagában
- felpörget, hisz serkenti az agyműködést,
- a kedved is jobb lesz tőle,
- kalciumokat, vitaminokat, mangánt, és egyéb fontos anyagokat tartalmaz, amikkel
- csökkenti az infraktus veszélyét,
- segít “elmúlasztani” az izomlázat,
- csökkenti bizonyos kórok (Alzheimer, Parkinson, diabétesz) kialakulásának esélyét,
- és a májnak, gyomornak is jót tesz – hatékony az epekő megjelenése ellen.
A feketekávé mellett
Egy igazán jó espresso kávé mellé nem igazán kell semmilyen adalék, a mindössze 6-8 gramm kávét tartalmazó ital 20 milliliternyi vízzel felöntve két-három csodálatos kortyot és pillanatot okozhat a fogyasztójának – hogy aztán érezhesse a koffein felemelő hatását.
A feketekávé kifejezés bár a presszó szinonimájaként terjedt el főleg, valójában viszont azt jelenti, hogy a kávét “natúr” isszuk. Csak víz + kávé + hő kell az ital elkészítéséhez – és semmi az ízesítéséhez.
Érv a feketekávé mellett az, hogy menő – míg a tejeskávék trendi külsejükkel, latte arttal hívják fel saját magukra a figyelmet, addig a feketéknél a fogyasztóé a főszerep! Egy amerikai tanulmány szerint az emberek közel 70%-a ízesíti a kávéját, így ha te feketén fogyasztod, akkor a különleges(ebb) 30% közé tartozol (akik ráadásul művészlelkek)!
A Cuphub kávékínálatában magyar pörkölők kézműves arabica kávéit találod, és bár mi azt valljuk, hogy mindenki úgy igya a kávéját, ahogy szereti – kérlek, előbb adj egy esélyt az elkészült italnak, csak simán, feketén.
A tejeskávé pártján
Miért jó tejeskávét fogyasztani? Röviden:
- mert a legrosszabb kávéból is iható minőséget lehet kihozni,
- cukorral együtt, bár egészségtelenebb, még jobban felpörgethet,
- gyönyörű latte artok szemtanúi lehetünk vele,
- emiatt pedig jóval Instagram-kompatibilisebb egy-egy szép, rétegzett, tejhabbal készült ital,
- ma pedig már, a növényi barista italok korában a laktózérzékenyek is élvezhetik a tejeskávékat!
Sajnos sok kávézóban és a boltokban is többnyire rosszabb minőségű, olcsó, blend kávé kapható, és nem tudunk senkit sem hibáztatni, hogyha mellé tejet önt.
Mit kérj a baristától?
Attól függ, hogy melyik kávéfajta a kedvenced! A rövid kávék közül az espresso, a ristretto és a doppio közül választhatsz – ha kell az energia, mi a doppiot javasoljuk.
A hosszú kávék közül én inkább a lungot preferálom, az americano már túl sok vízzel van elkészítve.
A tejeskávéknál pedig már végtelen a lista: egy cappuccinoval sosem hibázhatsz, de a cortado, és a különböző latte-fajták is remek kávéélményt nyújthatnak.
Szubjektív vélemény a végére: nincs jobb egy V60-nal elkészített specialty arabica kávénál!