A kávé a kedvenc italunk. A régen még egysíkú kávépaletta mára kiszélesedett: nincs két ugyanolyan ital. A specialty kávézás elterjedésével a minőség egyre fontosabbá válik, az olcsón beszerezhető, akár kilós kiszerelésű, előre őrölt bolti vákuumcsomagolt kávékkal szemben.
Aki pedig home baristának áll, tudja: nincs két ugyanolyan fekete kávé. A különböző ízjegyek, elkészítési módok és eszközök mind-mind rányomják a bélyegüket az italunkra.
Az alternatív kávékészítési módszerek (pl. filterkávé, cold brew) elterjedésével vibráló ízjegyeket nyerhetsz ki a specialty kávékból, akár otthon is – mindezt anélkül, hogy több tízezer forintos költekezésekbe kényszerítenéd magad.
Otthoni kávékészítés alapszabályai
A kávézás legfontosabb szabálya: úgy készítsd és fogyaszd, ahogy Te szereted! Ha tíz cukorral, hát tíz cukorral (de ha így van, akkor egy idő után javasolt felkeresni a háziorvosod a kockázatok és mellékhatások miatt).
Ha olyan élményre vágysz, amit a specialty kávézók adnak, akkor szükséged lesz
- a legjobb szemes kávéra, amit találsz,
- egy jó minőségű őrlőre,
- egy kiváló kávégépre, vagy alternatív kávékészítő eszközre,
- kávévízre,
- és mérlegre, stopperórára.
Fontos, hogy mindig tisztán tartsd az eszközeidet, és az is, hogy sose használj csapvizet: nem csak a gépet teszi vízkövessé, hanem az italod aromáiból is elvesz.
A mérleg és a stopperóra mellé egy jegyzet nyitása is szükséges lehet, ahova mindig feljegyezheted az aktuális kávé- és vízmennyiséget, a hőfokot, az eltelt időt. Így tudsz kísérlezetni a változókkal:
- máskor egy kicsit több vizet használj, hogy lágyabb, vibrálóbb ízeket kapj,
- vagy ne legyen olyan forró a kávévíz, mert túlságosan leforrázza az őrleményt,
- és apropó őrlemény: ki kell kísérletezned a megfelelő szemcseméretet.
Ha ezeket betartod, már garantáltan jobb lesz a kávéd minősége, mint azelőtt – függetlenül attól, hogy kotyogós- filter, vagy kapszulás kávét fogyasztasz (merthogy egy kapszuláshoz sem kell csapvizet használni, sőt! Specialty kávékapszulák is kaphatóak).
És persze ott vannak a hasznos extrák, mint például a tejhabosítás, amit szintén érdemes gyakorolnod, ha egy esztétikus, rétegzett italra vágysz.
A kávé hatása
Egyre több kutatás mutatja ki azt, hogy a kávé egészséges – persze csak akkor, ha megfelelő mennyiségben és időben fogyasztjuk.
A kávé hatásai közé tartozik, hogy
- tápanyagokkal látja el a szervezetet (kalcium, B vitamin, mangán, stb.),
- serkenti az agyműködést,
- jobb kedvre derít,
- csökkenti az infarktus veszélyét,
- kiváló antioxidáns, jót tesz a májnak, nyomornak,
- a cukorbetegség, a Parkinson, és az Alzheimer kockázatát is csökkentheti.
Reggeli kávézás: a tökéletes napindító
A kávé negatív hatásai, a kávéfogyasztás kockázatai pedig akkor jöhetnek elő, ha például a reggeli kávé ágyba érkezik, éhgyomorra. Kétségkívül egy kiváló Instagramposzt-alapanyag a reggeli kávé, mégis megannyi érv van ellene.
Érvek a reggeli kávé ellen
Bármilyen jól is esik, vannak érvek a reggeli kávé ellen. Persze nem akarunk egyből rémhírekkel riogatni, nem baj, ha néha elfogyasztasz egy kávét kaja előtt. Az viszont fontos, hogy ne csinálj rendszert abból, hogy a kávé éhgyomorra csúszik le.
A reggeli kávézás tehát tök jó feeling, de reggeli nélkül könnyen kontraproduktív lehet: a megnövekedett kortizolszint főleg a nőket érintheti negatívan, hiszen befolyásolhatja az ovulációs és a hormonális egyensúlyt is.
Akik refluxtól szenvednek (vagy egyéb gyomorpanaszuk van), azoknak szintén nem javasoljuk a kávét éhgyomorra.
Ha jót szeretnél magadnak, akkor egy kiadós reggeli (és/vagy tízórai) után, kb. 10-12 óra között fogyasztod el az első kávédat.
Specialty kávézók vs otthoni kávézás
A home baristává válás nem is olyan hosszú folyamat, mint gondolod: egy kis gyakorlással csupán pár hét alatt ráérzel a mozdulatokra, és az alapszabályok betartásával ugyanolyan jó filterkávét tudsz készíteni, mint amit egy kávézóban kapnál.
A specialty kávézók miliője persze verhetetlen – a fényes helyiségekben terjengő kávéillat, az emberek beszélgetése, a kávégép háttérzaja utánozhatatlan hangulatot kölcsönöz a kávédnak.
De egy téli csípős napon csodákat tud tenni a kávé otthon is, ha jól készíted. Vagy egy nyári délutánon, egy általad elkészített jegeskávé némi narancskarikával is új lendületet adhat a hőségben.
A Cuphub csapatával azon dolgozunk, hogy hónapról hónapra a legjobb minőségű kávékat juttassuk el hozzád, blogunkon pedig folyamatosan szórjuk a tippeket, hogy miként tudsz Te is eggyel jobb kávét készíteni!
Választékunkba minden hónapban vagy negyecévben újfajta kézműves magyar kávé kerül, újabb és újabb pörkölőktől. Ez persze nem jelenti azt, hogyha egy pörkölővel találkoztál már, többet nem fogsz: lehetséges, hogy később a legfrissebb pörköléssel újra elérhetővé válik a kínálatunkban!