Nincs kávézacc, pár másodperc alatt kész a kávé – erről szól a kapszulás kávézás. Mi mindenkit igyekszünk arra buzdítani, hogy igyon egy jó filterkávét vagy hozzon ki többet a kotyogósból, de megértjük, ha valakinek a kapszula a zsánere.
A kapszulás megoldás a kávékészítés legegyszerűbb módja: csak berakod a kávégépbe, megnyomod a gombot, és már főzi is – röviden vagy hosszan, ahogy Te szeretnéd. Viszont pont emiatt, nem is rajtad múlik a kávé minősége, hanem a kávégéptől, a kávékapszulától és a víztől.
Két tanács:
- ne használj csapvizet (nem tesz jót a kávéfőzőnek sem, vízköves lesz tőle, illetve a kávéd sem lesz olyan jó)
- ne kínából rendeld a 20 forintos kompatibilis kapszulákat.
Ezután már csak egy kérdésed marad: milyen kapszulás kávéfőzőt vegyek?
Ebben fogunk most segíteni.
Kapszulás kávéfőző vélemények: milyen szempontok alapján válassz?
Mi is számíthat igazán egy kapszulás kávéfőző esetében? Mindegyik gyors, mindegyik egyszerű – de vannak olyan extrák, amik miatt még könnyebb lesz az egész. Számít ugyanis, hogy
- mennyire strapabíró (milyen gyorsan fogja megadni magát)
- mennyire automatikus? (programozható-e, hogy hány ml kávét készítsen, vagy neked kell leállítanod, ha úgy érzed, elég)
- hány bar nyomással főzi le a kávét? (azaz milyen vastag és szép lesz a crema/hab a kávé tetején)
- mennyibe kerül? (nagyon nem mindegy, hogy mennyi a kapszulás kávéfőző ára)
- és a kapszula hozzá milyen drága?
- van a géphez kompatibilis, másfajta kávékapszula is?
- gyűjti-e a kapszulákat?
- van-e állítható csészetartója?
- csak meleg, vagy hideg italt is tud-e készíteni?
- mennyire hangos?
Nem is gondolnád, de szinte nincs kapszulás kávéfőző, amelyik minden szempontból tökéletes – szóval érdemes priorizálnod, hogy mi Neked a legfontosabb. A két leggyakoribb szempont általában az ár és a kompatibilitás.
A kapszulás kávégép és a kompatibilis kávékapszulák
A legtöbb utángyártott kávékapszula Nespresso és Dolce Gusto gépekhez készül, ezt érdemes tudnod, mielőtt belevágsz a vásárlásba. A kompatibilis kapszulákkal általában nincs gond, de adódhat olyan, hogy “besül”, vagyis nem főzi le rendesen a kávégép.
Fontos tudni a kapszulákról, hogy az erősség nem a kávékapszula koffeintartalmát, hanem a pörkölés intenzitását jelzi. Minél magasabb az érték, annál inkább egy keserű italt fogsz kapni.
A legjobb kapszulás kávéfőzők összehasonlítása
Minden márkától több kávégépet is igyekeszünk felsorolni, hogy biztosan megtaláld a neked valót!
Nespresso kapszulás kávéfőzők
A Nespresso gépek – hála George Clooneynak és a marketing osztálynak – toronymagasan viszik a prímet, és mindig valami ellenállhatatlan akcióval vannak egybekötve. Ha például egy Essenza Mini mellett teszed le a voksod, akkor 50 kapszula rendelése után 10.000 forinttal csökkentheted a kávégép árát, 350 kapszula esetén pedig 20.000 forinttal. És ez kb. minden gépükkel így van!
Az Essenza Mini a belépő szint – és ez sokaknak, így lehet, hogy Neked is bőven elég. A csapatból Márknak is ilyen van otthon, és házi fogyasztásra jobb se kell. Két gomb van rajta, beprogramozható rajtuk, hogy mekkora mennyiséget főzzön le a gép. Egészen halk, 5-6 kapszulát gyűjt össze, mielőtt űríteni kéne. Ára kb. 30.000 Ft.
A DeLonghi Inissia kávégép kb. azonos kategóriájú. Akárcsak a Mini, ez is kikapcsol magától, állítható, és kétféle csészeméretet tud automatikusan elkészíteni. A kapacitása egy kicsit nagyobb, mint a Minié, ára pedig nagyjából ugyanannyi.
Ha nem csak úgy natúr, vagy utólag tejezve iszod a kávédat, hanem lattés, vagy hasonló tejes kávéélményre vágysz, akkor a Lattissima Touch vagy az eggyel drágább Gran Lattissima. Ezek külön tartállyal vannak felszerelve a tejhez. Így könnyen elkészíthetsz egy cappucinot, flat whiteot, vagy lattét. Ezek ára komplexitásuk viszont már egy másik kategória: a Touch 100.000 forint környékén, a Gran Lattissima pedig 140.000 forint tájékán van. Persze kapszulavásárlással ezek is lehetnek jóval olcsóbbak!
Dolce Gusto kávégépek
A NESCAFÉ® Dolce Gusto® gépei a 25.000 forintos árkategóriánál kezdődnek a Dolce Gusto Mini Me-vel. A kávéfőző automatikus, gyakorlatilag megfelel a Nespresso Mininek, azzal a különbséggel, hogy akár hideg italt is készít – attól függ, merre húzod el a kart.
A Krups Dolce Gusto kompatibilis gépe, a KP100BCE viszont akár még olcsóbban, 15.000 forintért a tiéd lehet. Ez annyival tud kevesebbet, hogy neked kell megállítanod a főzést, akkor, amikor úgy érzed, hogy elég teli a csészéd.
Mivel a Dolcénak külön tejeskávé kapszulái vannak, és könnyű belőlük hideg és meleg italokat is készíteni, ezért nem is szükséges sokkal drágább gépet beszerezned.
Tchibo kapszulás kávéfőző
A Tchibo kapszulás kávéfőzők szintén az egészen olcsó (10.000 forint körüli) kategóriáról indulnak, egészen az 50.000 forintos árig.Mivel nagyon könnyen szétszerelhetők, ezért tisztításuk is könnyű. Tchibo-kompatibilis kapszulát viszont csak a Tchibo gyárt – az olcsóság mellé pedig nagy hang is párosul.
Bosch kapszulás kávégép
A Bosch csúcstechnológiás kávéfőzőket gyárt, ami még a kapszula vonalkódját is be tudja olvasni, hogy tudja, milyen beállítások mellett főzze le az adott kávét. A gépek nem vészesen drágák, átlagosan kb. 35.000-be kerülnek, viszont a kapszula elég drága hozzájuk.
Kapszulás kávéfőző teszt – végülis, milyen kapszulás kávéfőzőt vegyek?
Milyen kapszulás kávéfőzőt vegyek? A leggyakoribb kérdés az, hogy Nespresso vagy Dolce Gusto?
Mi azért javasoljuk a Nespresso termékeket, mert a legtöbb utángyártott kávékapszula Nespressohoz készül. Látszik a fentiek miatt is, hogy árakban is a Nespresso megy el a legtovább – ha a fekete kávé híve vagy, és nem szeretnél high-level cappucinókat gyártani otthon, akkor bőven elég egy Minit beszerezned.
A Nespresso kávéfőző hibák (mármint amikor rosszul főzi le a kompatibilis kapszulát) ráadásul egyre ritkábbak. Próbáld ki kapszulás kávékínálatunkat!