Manapság az élelmiszeripar egyre inkább törekszik a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra. Fogyasztóként mindig érdemes utánajárni, hogy egy-egy termék esetében mégis mire utalnak és mennyire lehet komolyan venni ezeket a kifejezéseket.
A kávé termesztésére és feldolgozására a Fair Trade szókapcsolat terjedt el, és egyre több gyártó, sőt globális multi cég próbálkozik azzal, hogy a hagyományosan rossz hírű kávétermelés egy élhetőbb, iparág legyen.
Mik azok a fair trade termékek?
A Fair Trade védjegy a tisztességes, méltányos kereskedelmi termékeket jelöli. Egy szigorú minősítési rendszer, amely az emberi jogokat és környezetvédelmi követelményeket veszi alapul.
Fair Trade termékek (ez akár tea, kakaó vagy banán is lehet) választásával azt támogatjuk, hogy tisztességes fizetés mellett, becsületes körülmények között dolgozó embereket foglalkoztassanak a cégek.
A kávé esetében például a klímaváltozás állítja kihívások elé a piaci szereplőket: az egyre zsugorodó, kávétermesztésre alkalmas termőföldekre új, jó minőségű cserjéket kell honosítani, melyek magabiztosabban nézhetnek szembe a globális felmelegedés negatív hatásaival.
A világon körülbelül 1,6 millió termelő és munkás, része a Fair Trade hálózatának, 75 országban 1600 termelői szervezettel. A Fair Trade kávéval foglalkozó országok közül a legjelentősebb Kolumbia.
Fair trade kávé termesztése
Ha a legnagyobb kávétermelő országok listájára nézünk, nem Luxemburgot vagy Norvégiát találjuk elől – általában harmadik világbeli, gazdaságilag elmaradott nemzetek foglalkoznak legfőképp e nemes cserjék nevelésével.
Az ilyen országokban sajnos könnyű kihasználni a körülményeket: biztosan mindenki hallott már a napi pár dollárért foglalkoztatott vietnámi, vagy hondurasi munkásokról, akik megterhelő mezőgazdasági munkát végeznek elég rossz körülmények között.
Az eredménye, hogy a kávéföld nagybirtokosa, vagy a kávé exportőre, kereskedője óriási hasznot húzhasson a végtermékből.
A Fair Trade kávé esetében ennek pontosan az ellentéte történik: a rövid távú haszon helyett kereskedelmi partnerségre törekszenek a résztvevők (termelő és kereskedő), annak érdekében, hogy hosszútávon stabil, akár egyre javuló minőséget állíthassanak elő.
Ezzel pedig a szegény országok kistermelőinek és rajtuk keresztül a helyi közösségeknek igyekeznek segíteni.
Méltányos kereskedelem a prémium kávémárkáktól? Nem igazán.
A legdrágább, legnagyobb, globális kávémárkák is egyre több “védjegynek”, minőségi jelzőnek próbálnak megfelelni.
Egyre-másra jelölik bizonyos prémium termékeiket organikus kávé vagy whole trade plecsnivel, hiszen a trendekről természetesen őt sem akarnak lemaradni.
De amíg ezt csupán egy “trendnek gondolják”, addig ez az egész kicsit olyan, mint a Volkswagen dízelbotránya. Nem azért kéne teljesíteni a méltányos, tisztességes, környezeti és fenntarthatósági normatíváknak is megfelelő eljárást, mert ez az előírás, és muszáj, hanem azért, mert így helyes.
Lehet, hogy a nagy márkák által kínált össz kávémennyiség 5-10%-a valóban fair trade (és ezt nem felejtik el jól megmarketingelni is), de míg az árbevételük 99%-át NEM fair trade módon termelt kávék eladásából szerzik, addig ezernyi kizsákmányolt munkás marad áldozatuk a legelmaradottabb országokban.
Keresd a fair trade logót!
A Fair Trade International logója – a fentiek alapján – arra legalábbis biztosíték, hogy az ezzel jelölt zacskónyi kávé biztosan méltányos, korrekt gazdálkodás és kereskedelem végterméke.
A fair trade ellátási lánc alap ideológiája, hogy a legvégén a vásárló is részesévé válik a tisztességes piaci akciónak. Ha nem lennének olyan vásárlók, akik hajlandóak a piaci árnál némileg magasabb árat fizetni a becsületesen megfizetett munkások, és a fenntartható, fejlődő gazdálkodásból származó kávéért, az egész mozgalom nem tudna fennmaradni.
A fair trade elidegeníthetetlen velejárója a jótékonyság, mellyel a világ másik szegletében élő, legszegényebb, ugyanakkor kőkeményen dolgozó emberek is értékesnek érezhessék magukat.
Mindannyiunk érdeke, hogy hosszú távon is stabil minőségű, kizsákmányolástól mentes, jövőbe tekintő együttműködésből szülessen meg a reggeli arabica kotyogósunk.