Filterkávé készítésekor home baristának érezheted magad! Egy menő hobbi, mindig izgalmas ízekkel – ebben segít nekünk Hernyák Gábor 2019-es magyar bajnok filterkávé készítésében!
Egy kis történelmi kitekintés, amiért nem is kell sokat visszamenni a múltba: az elmúlt évtizedekben, szüleink és nagyszüleink kávéja főleg a rozsdás kotyiban, ecetes szarvasikban készült. A kávé ezért a szemünkben keserű, és kis csészében érkezik – inkább olaszos.
De a kotyogós kávéról már írtunk korábban is, most a filteré a főszerep.
Hogy jön ide a filterkávé?A filterkávé egy teljesen más világ, mint a relatíve megszokott kávézás. Ezért alternatív kávézásnak is hívják. Egy sokkal kifinomultabb, könnyedebb és lágyabb ízvilágú italt lehet filter eszközökkel elkészíteni, mint más módszerekkel.
Filterkávé készítés: alapok
Nem kell nagy dolgokra gondolni, egy filterhez , hisz nem kell hozzá nagynyomású kávégép, gáz vagy villanyrezsó.
A kávé őrlése is lehet változó, az egészen finomtól a durváig több féle recept közül válogathatunk kedvünkre, vagy kísérletezhetünk, hogy megtaláljuk a számunkra legkedvezőbb megoldást.
A filterkávék koffeinhatása teljesen másképp hat, mint az espresso esetében. A koffein érzet hatása hosszan elnyúlik, pont mint a teáknál és nem vág minket úgy fejbe, mint egy espresso.
Van-e különbség a csepegtetett kávé és a filterkávé között?
Igazából nem. A csepegtetett kávé egy sokkal ismertebb elnevezése ennek a fajta kávénak. Úgy lett elterjedt, hogy egy eszközön keresztül egy kiöntőbe csepegtették a kávét. Ez egy olyan alternatív kávékészítési módszer, amit számtalan eszközzel el lehet készíteni. Ilyen például a V60, Kalita, Chemex, Clever dripper, sőt, akár a Café Frei féle cold drip állvány is.
Alternatív kávékészítő eszközök
Használhatunk sötét vagy világos pörkölésű kávét, eszközök garmadája áll rendelkezésre:
- French press: Egy olyan eszköz, ami durvább őrleményt igényel. A kávékészítés pofonegyszerű vele, és kiváló eszköz a tejhabosításra is.
- Aeropress: Egy korszakalkotó amerikai alternatív kávékészítési eszköz. Kézi erővel kell átpréselni a vizet az őrleményen, amitől izgalmas és ízekben gazdag kávét készíthetsz.
- Clever dripper: Ahogy a neve is utal rá, ez egy szabályozható filterkávés eszköz. Az a titok, hogy a dripper alján van egy kis „csapóajtó”, amivel be tudod zárni, majd kinyitni, ezáltal kontrollálható az áztatási idő.
- V60: az egyik legismertebb és legkedveltebb filterkávé készítő eszköz. Egy 60 fokot bezáró tölcsért képzelj el: ebbe kerül a kávéfilter, ami általában papír, majd a kávé, ami a szerverbe csepeg.
- Kalita és Melita: annyiban térnek el a V60-tól, hogy más formájú és méretű az eszköz és a kifolyó nyílás, emiatt pedig ízében is eltérő lehet az italod.
- Chemex: egy kémikus találmánya, aki ötvözte a filterkávé készítő eszközt és a lombik kancsót. Így csak egy szűrőt kell a tetejébe helyezni, nem igényel külön eszközt
A barista eszközök gyöngye a HARIO V60
E közül a sok féle eszköz közül talán a V60 a mi kedvencünk, ami egy V alakú 60 fokos szöget bezáró eszköz. Anyagát tekintve lehet műanyag, kerámia, üveg, vagy akár rozsdamentes acél. Többféle méretben is megtalálható 2,4 vagy 6 személyes változatban is.
Na de mi kell ahhoz, hogy jó kávét tudj készíteni vele?
- papírfilter
- bármilyen kancsó,
- frissen pörkölt kávé
- kávévíz
- szerver
- konyhai eszközök mint kiskanál, mérleg
- és egy jó recept
Cuphub tipp:
Szerver = bármilyen edény, amibe a kész kávé lecsepeg, csak barista nyelven.
Kérdéseink Gáborhoz:
Kotyogós kávé vs. Filterkávé: szerinted mi a 3 legnagyobb különbség a kettő között?
- A filterkávé sokkal tisztább, mint a kotyogós.
- A kotyogó az espresso és a filterkávé között áll így egy külön kategóriát képez.
- Ha egy kotyogót nem mosunk el rendesen a következő kávét teljesen tönkreteheti, míg egy filterkávé esetében erre sokkal kisebb esély van.
Milyen őrlemény, milyen pörkölés kerül a filterbe?
Receptje és ízlés válogatja. A különböző filter eszközöknek megvan a preferált őrlőállása, recept módosítással viszont ugyanúgy készíthetünk finom kávét.
A közhiedelem úgy tartja ugyanakkor, hogy
- minél durvább őrleményt használunk, annál jobb,
- és világosabb pörkölést érdemes használni.
Miért más egy filterkávé ízvilága, mint a kotyogósé?
Míg filterkávénál a víz és a kávé nincs kitéve direkt hőhatásnak, addig egy kotyogósban folyamatosan, szinte kontroll nélkül történik a víz forralása. Hogyha nem figyelünk oda, a hő képes megégetni a tömítő gumit, ami az italra is rányomja a bélyegét.
Mennyi benne a koffein más kávékészítési eszközökhöz képest?
A koffein egy vízben oldódó kémiai anyag. Mivel több víz megy keresztül az őrleményen egy filterkávé készítésnél, mint egy espresso készítésnél ezért némileg több koffeint is oldunk ki a filterkávék esetén. A hatása viszont teljesen másképp mutatkozik.